Sportowa marynarka, dlaczego warto ją mieć w szafie

W męskiej szafie, jak i w damskiej, warto posiadać kilka pewnych, ponadczasowych elementów garderoby, które pozwolą na zbudowanie wielu ciekawych stylizacji. Do tego nie wychodzą z mody i potrafią uratować nie jedną stylizacyjną sytuację. Niezaprzeczalnie takim elementem w męskiej szafie jest sportowa marynarka. 

Rodowód tej marynarki wywodzi się z Anglii. Oryginalnie szyto ją z grubego tweedu i była po prostu elementem stroju myśliwych. Na początku XX w. faktycznie uprawiano w niej sporty np. jeździectwo, tenis czy strzelectwo. Tak więc określenie sportowa marynarka, było trafne. Z czasem upowszechniła się  i stała się elementem stroju roboczego. 

Co ją odróżnia od garniturowych i bardziej formalnych marynarek?

Przede wszystkim rodzaj tkaniny – są one mniej eleganckie zarówno pod względem faktury, jak i wzoru i koloru (np. oprócz wełny może to być bawełna, len i mieszanki tkanin. We wzorach możemy wybierać między kratami, jodełkami, prążkami  w wielu kolorach).

O jej charakterze świadczą również detale, takie jak: naszywane kieszenie, kontrastowe guziki, łaty na łokciach, kolorowe podszewki w fantazyjne wzory.

W zależności od sezonu, sportowe marynarki będą się różniły gramaturą materiału i kolorystyką. Na okres jesienno-zimowy najlepiej sprawdzą się grubsze wełny oraz tweed, sztruks, kaszmir czy flanela. Latem zaś warto sięgać po lekkie wełny, len, korę czy mieszanki tkanin, w tym z bawełną.

Dlaczego warto je mieć w szafie?

Sportowa marynarka daje szereg możliwości stylizacyjnych. W zależności od doboru spodni, obuwia i dodatków nada się na mniej lub bardziej formalne okoliczności (pamiętajmy, że jeśli na daną okoliczność najodpowiedniejszy jest garnitur, to należy po niego sięgnąć).

Gdzie nosić? Do pracy, na wyjścia z przyjaciółmi, uroczystości rodzinne (za wyjątkiem ślubów i pogrzebów), do kina i wszędzie tam, gdzie chcemy dodać odrobinę elegancji, a nie chcemy ubierać garnituru. Generalnie marynarki te mieszczą się w kategorii  smart casual i casual.

Poniżej kilka przykładów stylizacji stworzonych z marką PAWO.

Pierwsza sportowa marynarka, którą wybrałam to lniana marynarka w pięknym przygaszonym morskim odcieniu (niestety nie widać tego koloru dobrze na stylizacjach, dlatego poniżej wrzucam zdjęcia ze zbliżeniem :))

Do stylizacji tej marynarki wykorzystałam białe chinosy, dżinsy oraz czerwone chinosy i szorty. 

Jak widać poszczególne elementy garderoby można miksować uzyskując w ten sposób więcej stylizacji.

Jeśli  sportowa marynarka ma być wykorzystywana w bardziej formalnych okolicznościach, to postawmy na gładką marynarkę lub w elegancką kratę. Wówczas dobierając odpowiednio spodnie, możemy uzyskać zestaw koordynowany, który możemy zakładać do pracy. Łatwo też stworzymy mniej oficjalne zestawy. Kilka przykładów z kraciastą marynarką poniżej. 

To tylko kilka przykładów stylizacji. Zmieniając dodatki, możemy zmienić styl i charakter danej marynarki. Wszystko zależy od naszych potrzeb oraz wyobraźni. 

Mam nadzieję panowie, że posiadacie taką marynarkę w swojej garderobie.

A jeśli nie, to, że przekonaliście się do jej zakupu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *